Aktuálně

Kamiony v obcích – Dopravní federace upozorňuje na nejzatíženější kraje

6. 5. 2013

Středočeský, Jihomoravský a Olomoucký kraj - to jsou regiony, které vedou v počtu obcí zatížených nadměrnou kamionovou dopravou. Těsně je následuje kraj Plzeňský a Vysočina. Vyplývá to z aktualizované mapy, kterou vpředvečer zahájení plánovaných oprav dálnice D1 na svých internetových stránkách zveřejňuje Dopravní federace [1].

První tři příčky jsou jednoznačné, zahrnují totiž problémy i v takových obcích, jako jsou Praha, Brno, Znojmo, Olomouc či Přerov, kde se nadměrná kamionová doprava dotýká poměrně velkého počtu obyvatel [2]. Dá se přitom předpokládat, že opravy dálnice D1 citelně posílí trend objíždění mýtem zpoplatněných úseků po silnicích ve správě krajů, což se dotkne zejména Středočeského a Jihomoravského kraje a Vysočiny, popřípadě i „náhradní" trasy z Čech na Moravu přes kraje Pardubický a Olomoucký. To vše v situaci, kdy vláda navzdory proklamacím nepodniká žádné zaznamenatelné kroky k rozšiřování mýtného systému, včetně koncepce na zpoplatnění objízdných tras na silnicích druhé a třetí třídy, jejichž stav se kvapem zhoršuje.

Pavel Přibyl z Dopravní federace k tomu uvádí:

„Pokud jde o koncepční řešení problému objíždění zpoplatněných úseků po silnicích nižších tříd, vláda navzdory občasným proklamacím nekoná. Nejspíše se domnívá, že problém „vysedí" a přenechá pokrok v jeho řešení vládě po volbách. Zůstává tedy na hejtmanech, aby jí nutnost řešení problému opět připomněli. Zahajované mnohaleté opravy D1 a s nimi spojené zvýšené nepříjemnosti s objížděním, které se bezesporu dotknou i obcí v okolí dálnice v několika krajích, k tomu představují vhodnou příležitost."

Kontakty:

Pavel Přibyl, pavel.pribyl@dopravnifederace.cz, tel.: 603 207 249

Markéta Šugárková, marketa.sugarkova@dopravnifederace.cz , tel.: 776 049 669

Poznámky:

[1] http://www.dopravnifederace.cz/mapa/, mapa vychází ze zátěže tak, jak ji definují sami místní obyvatelé a jak o ní referují média.

[2] K 6.5.2013 eviduje Dopravní federace na 166 obcí postižených nadměrnou kamionovou dopravou. Jejich rozdělení po krajích je následující:

 

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy