Nezničitelné Babišovy žluté lány
Tak dlouho jsme mluvili o neustálém střetu zájmů předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše, až jsme zapomněli, jak takový střet vlastně vypadá.…
Reforma biopalivové politiky
Negativní dopady spojené s produkcí biopaliv si vyžádaly reformu evropské politiky v oblasti biopaliv, která je již delší dobu projednávána v EU. Aktuálně probíhají jednání mezi Komisí, Radou a Evropským parlamentem. Je přitom zásadní, na jaké podobě reformy se Evropský parlament společně s Radou v první polovině roku 2015 dohodnou. Vzhledem k tomu, že biopaliva jsou z mnoha důvodů velké téma, provází jednání poměrně velký "boj".
Klíčové projednávané body reformy
- Strop pro „konvenční“ biopaliva – omezení podílu konvenčních biopaliv, jejichž výroba vyžaduje zábor zemědělské půdy a které jsou v současnosti využívány pro dosažení stanovených cílů (10 % energie v dopravě z obnovitelných zdrojů). Strop pro “konvenční” biopaliva by měl být nastaven co nejníže. Zatímco Evropská komise či Evropský parlament prosazují nastavení limitu v rozmezí 5 - 6 %, Rada EU (tedy jednotlivé členské státy) prosazuje limit ve výši 7 %. Limit by se měl ideálně vztahovat na veškerá biopaliva, jejichž výroba je závislá na využívání zemědělské půdy (paliva vyráběná ze zemědělských i energetických plodin).
- Emise uhlíku pocházející z nepřímé změny využití území (tzv. ILUC faktory - „indirect land use change“) – jedná se o tom, jakým způsobem zohledňovat emise uhlíku pocházející z nepřímé změny využití území (tzv. ILUC) jako důsledku produkce biopaliv. (Tyto nepřímé emise vznikají v důsledku rostoucí poptávky po půdě, která vede k ničení a přeměně cenných ekosystémů, např. pralesů a mokřadů, které jsou velkou zásobárnou uhlíku. K odlesňování a ničení ekosystémů dochází z důvodu potřeby další půdy, např. pro "konkurenční" produkci potravin, čímž dochází k nepřímým změnám ve využití půdy a vzniku nepřímých emisí).
- ·Pokročilá biopaliva – pokročilé formy biopaliv (například biopaliva vyráběná z odpadů) mohou přinést řešení za předpokladu, že jsou skutečně ekologická. Měly by být proto podporovány pouze ty formy pokročilých biopaliv, které jsou skutečně přínosem, přispívají ke snižování skleníkových plynů a nemají různé další nežádoucí dopady. Jedná se o tom, zda bude nastaven pevný podíl pro pokročilá biopaliva a zda a jak budou nastavena kritéria udržitelnosti.
Detailní informace k problematice biopaliv a k probíhající reformě naleznete například na webu: http://biofuelsreform.org/
Zajímavé články k tématu: