Rizika spojená s produkcí biopaliv
- Ztráta biodiverzity a estetické hodnoty krajiny - pěstování plodin pro výrobu biopaliv (zejména řepky, sóji, palmy olejné aj.) má negativní vliv na biodiverzitu a působí nevratné škody. Zvýšená poptávka po biopalivech vede k rozšiřování plantáží pro pěstování těchto plodin. Vliv na biodiverzitu má i „obyčejná“ řepka. Nepřímo pak dochází k ničení vzácných ekosystémů (zejména pralesů a vzácných mokřadů v Jihovýchodní Asii či Latinské Americe) – rostoucí poptávka po zemědělské půdě za účelem výroby biopaliv vede k odlesňování a ničení cenných ekosystémů z důvodu potřeby další půdy, zejména pro produkci potravin. Biopaliva jsou konkurencí výrobě potravin.
- Rostoucí cena potravin a ohrožení potravinové bezpečnosti – rostoucí poptávka po půdě a pěstování zemědělských plodin pro účely produkce biopaliv má v rámci globálně fungujícího trhu vliv na cenu potravin. Zvyšování cen potravin má dopady zejména na chudé lidi v rozvojovém světě.
- Vysídlování lidí a celých komunit z jejich domovů – zejména v rozvojovém světě dochází v důsledku rostoucí poptávky po půdě za účelem pěstování plodin na výrobu biopaliv (plantáže palmy olejné, sójové plantáže aj.) k vyhánění lidí z jejich domovů a ztrátě půdy, která je pro lokální komunity základním prostředkem obživy. Zabírání půdy často probíhá v rozporu s právem a bez adekvátní náhrady.
- Zvyšování emisí skleníkových plynů – biopaliva mohou v konečném důsledku způsobovat dokonce zvýšení produkce skleníkových plynů, a to zejména v souvislosti s nepřímými změnami využití území (tzv. ILUC faktor – „indirect land use change“). K tomu dochází z důvodu rostoucí poptávky po půdě a potřeby získávat novou půdu pro pěstování potravin, což vede k ničení vzácných ekosystémů, které jsou cennou zásobárnou uhlíku (pralesy, mokřady). Zničení pralesa či mokřadu vede k uvolnění velkého množství uhlíku.
Tyto skutečnosti si vyžádaly reformu evropské politiky v oblasti biopaliv, která je aktuálně projednávána v EU (v březnu 2015 probíhají jednání mezi Komisí, Radou a Evropským parlamentem). Je zcela zásadní, na jaké podobě reformy biopalivové politiky se Evropský parlament společně s Radou v první polovině roku 2015 dohodnou. Více informací zde.
Ničení vzácných ekosystémů (zdroj: Týden.cz)